Az idő viszonylagosságáról
AZ IDŐ VISZONYLAGOSSÁGÁRÓL
A csillagászat fejlődése folytán, ma már eljutottunk oda, hogy igen részletgazdag felvételek készülnek az Univerzumról. Ez nem csak a látható tartományra vonatkozik, mert már az infravörös tartományokban is nagyon jó megfigyeléseket végeznek a kutatók. Sőt, infrában sokkal több információt nyerünk a Világegyetemről.
Maga az információ az időn alapszik, időből áll, aminek megvan a maga terjedési sebességhatára. Az időfizikában ez a fénysebesség. Ebből következően mi sosem látjuk a jelent a hétköznapokban. Ha beszélgetünk valakivel, tévét nézünk, stb, mind múltbeli eseményeket fogunk fel, távolságfüggően. Ezek a Föld bolygón belül nem jelentős különbségek, a másodperc töredékét kitevő időtartamok. Az érdekességek akkor kezdődnek ha nagy távolságokat kezdünk el vizsgálni.
Készülnek felvételek több millió fényévre lévő galaxisokról, ezek a több millió évvel ezelőtti múlt információit hordozzák. Ha megfelelő térugró járművekkel oda tudnánk menni / aminek a kivitelezése ekkora távolság esetén vélhetően nem gyerekjáték/ igencsak leesne az állunk. Egész más állapotokat találnánk a helyszínen, mint amit feltételeztünk. Ez természetesen onnan a Földet nézve is ugyanígy van.
Tegyük fel, hogy adva van egy lakott bolygó, hozzánk képest 2000 fényévre. Az ottani csillagászok a mi 2000 éves múltunk információt fogják fel éppen. Végignézhetik Róma tündöklését és bukását. Ezután csillagközi járművekre pattannak és térugrásokkal idejönnek. Az út során egyre közelebbi és közelebbi múlt eseményein mennek keresztül majd végül ideérve a bolygónk sajátidejébe csöppennek. Ebből is látható, hogy az Univerzum csalóka.
2013.
Tankó Árpád
Szólj hozzá |